Venecuela amazonac

Opis

31 cm ; Osnovna boja zelena ; Perije svetlo zelene boje; Često žute mrlje na glavi ; Čelo i područje iznad očiju plava; Krila žućkasto zelena ; Primarna plava sa crnim vrhovima ; Rep zelen sa žućkastim vrhom ; Unutrasnji deo repa narandžast ; Stopala siva ; nema eksternih seksualne karakteristike

Gde živi

Istočno od Anda u Kolumbiji , Venecueli , Ekvadoru, East istočnoj Perua , severnoj Bolivija, Brazil, Francuska Gvajana, Gvajana i Surinam ; Ptice su sada i na Trinidad i Tobago Venecuela Amazonki

Život u prirodi

Venecuela Amazonke nastanjuju različita staništa. Oni se nalaze u svim tipovima šuma, mangrovi, močvare, polu-otvorenim prostorima, srednje vegetacije, kao i na više sušnim predelima na visinama do 650 metara. Pored toga, ptice mogu da se često naći u blizini sela i parkova. Venecuela Amazonke su i dalje dosledno često na terenu.  U mnogim mestima, Amazonke su štetočine useva, zbog čega je Ministarstvo poljoprivrede usvojilo program za smanjenje zaliha pucnjave. Venecuela Amazonke žive u parovima ili u malim grupama, na osnovu hranjenje, a posebno na stablima, to može dovesti do akumulacije do hiljadu ptica. Ujutru životinje ponovo leti u manje grupe. Venecuela Amazonke su često zajedno sa žuto-okrunjen Amazonki (Amazona ochrocephala), Granada Amazons (Amazona dufresniana rhodocoritha), Meali Amazonke (Amazona farinosa) i Blue-frontalnim Amazons (Amazona aestiva). Ishrana ptica je u oblasti voća, semena, oraha, cveća i lišća pupoljaka. Kao što je pomenuto, Amazonke su često padaju u regionima gde mogu izazvati veliku štetu. Period inkubacije varira regionalno u skladu sa mestom boravišta. Nalazi se u Venecueli od aprila do juna, u Trinidad od maja do jula, u Surinam od februara do marta, a u Kolumbiji od decembra do februara. Gnezda se obično nalaze u drvetu palme, gnezdo se na visokoj visini (6-16 m). Gnezdo se sastoji od 2-5 jaja, inkubicija traje 25-27 dana. Mužjak hrani tokom inkubacije svog partnera i pazi na gnezdo. Nakon perioda od oko 2 meseca mlade ptice lete napolje.

Uslovi u zatočeništvu

Venecuela-Amazone je pored Plavočelog Amazonca (Amazona aestiva) i žutočelog Amazonca (Amazona ochrocephala) najčešće čuvana u zatočeništvu Amazon vrsta. Uslovi stanovanja su, međutim, nažalost, danas često još uvek daleko od prikladno. Ptice zahtevaju relativno mnogo prostora, jer su veoma živahne i vole da lete. Kao minimum za spoljnu volijeru bi trebalo da bude 2m 1m 2m (dužina, širina, visina). Idealan je velika otvorena volijera, sa skloništem, temperatura zimi bi trebalo da bude oko 5-10 stepeni. Treba napomenuti da je Venecuela Amazonke kao i mnogi drugi veliki papagaji veoma glasna a posebno u ranim jutarnjim i večernjim časovima, to veoma može da bude bučno. Za volijeru samo metala treba koristiti, jer drvene strukture su brzo uništene. U unutrašnjosti volijere treba da se obrati posebna pažnja na mnoge grane i drugi materijal. Pored toga, trebalo bi da se pticama omogući posuda za kupanje. Osnovni potreba Amazonki je socijalni kontakt sa uzgajivačem.

Razmnožavanje u zatočeništvu 

Venecuela Amazonke su relativno česti zategnuti u zarobljeništvu . Tokom parenja para treba da se strogo odvojen od drugih ptica , jer tada može doći do velikih agresija . Takođe, staratelj treba da budu oprezni u blizini životinja i da se mešaju sa njima samo što je manje moguće . Kao gnezdo može biti postavljena gnezdo kutija (oko 30cm. 30cm, 60cm). Prečnik ulaza u gnezdo oko 7-8 cm bi trebalo da bude . Gnezdo se sastoji od 2-5 jaja . Posle inkubacijonog perioda od oko 26 dana pilići se  izlegu. Na 10 dana starosti , oči mladih ptica su već otvorene. Do 6 nedelja , prva perija na krilima počinju da se formiraju . U uzrastu od oko 8 nedelja , mlade ptice lete napolje , onda oni treba neko vreme da ostanu sa svojim roditeljima.

Hrana u zarobljeništvu

Žitarice bi trebalo da predstavljaju osnovnu hranu, što je oko 50-60% od ukupne količine hrane. Smeša zrna može biti, na primer, sastavljen od sledećih semena: Pšenica, pirinač, heljda, laneno seme, semena konoplje, zob, proso, seme za ptice. Pored toga, često borove semenke treba ponuditi pticama, kao i borove šišarki. Pored hrane u zrnu papagajima treba davati svežu hranu u obliku voća, povrća kao što su jabuka, banana, mandarina, narandža, mango, jagode, maline, ananas, paprika, krastavac, šargarepa, cvekla, mišjakina, trava, maslačak, itd. 

Нема коментара:

Постави коментар